Irma - strategisk partner med Mødrehjælpen
Når Irmas kunder afleverer tomme flasker og dåser i butikken, kan de vælge at donere beløbet til Mødrehjælpen. Det er et af de gode initiativer i vores partnerskab, og siden 2018 har panten alene indbragt over 2,5 millioner kroner. Det betyder, at vores rådgivere har kunnet hjælpe 2447 familier og 4894 børn.
Irma har også en lang tradition for at samarbejde med kunstnere, og siden starten af 2020 har en række kunstnere støttet med plakater, der bliver trykt i et begrænset antal og sat til salg i Mødrehjælpens webshop. Overskuddet går ubeskåret til vores rådgivning.
Alle værkerne er skabt ud fra sætningen “Alle kan blive ramt af livet”, og Ida Holm er kunstneren bag det seneste i rækken.
Baby blues
Ida Holm har kaldt sin kunstplakat “Baby blues”, fordi det var den følelse hun gik rundt med i ugerne efter fødslen. Moderskabet er ikke kun et glansbillede af lykke. Det er også overvældende og fuldt af bekymringer, og det taler vi for lidt om, lyder budskabet fra Ida Holm.
“Jeg følte mig overvældet af tyngden af ansvar på det tidspunkt, og det virkede bare så rigtigt at lave noget under Mødrehjælpen og Irmas tema, som netop er: Alle kan blive ramt af livet.
Mødrehjælpen hjælper kvinder, der står i svære situationer, og min drøm er, at nogen tør sige højt, at det at blive mor ikke nødvendigvis går supernemt for alle kvinder. Jeg vil gerne sige til andre: Hvis du har det sådan, er du ikke alene,” fortæller Ida Holm, der er uddannet grafisk designer og illustrator.
Selv blev hun overrasket over sin reaktion på at blive mor. Op til fødslen havde hun set mange kvinder, blandt andet på lnstagram, dele solskinshistorier om, hvor magiske især de første 14 dage med den nyfødte baby var.
“Jeg forventede, at jeg ville være lykkelig fra dag et, og sådan var det ikke. De første par uger var jeg overvældet af bekymringer. Jeg følte, at jeg var lavet af glas og kunne gå i stykker hvert øjeblik, fordi jeg havde fået sådan et stort ansvar. Det ville jeg gerne illustrere med plakaten, og for mig var arbejdet med den også en måde at få følelsen ud af kroppen på,” forklarer Ida Holm.
Der bliver udgivet tre plakater om året, og her finder du alle værkerne i kunstserien. Klik på billederne, hvis du vil læse mere.
”Det er en uvurderlig hjælp, at vi kan støtte flere familier, der ikke har andre steder at gå hen. Vi er stolte over, at Irma har valgt Mødrehjælpen som partner, og det kommer mange børn til gavn”.
– Ninna Thomsen, direktør hos Mødrehjælpen