Doner til en af vores butikker

Har du velholdt børnetøj, legetøj eller udstyr, som dit barn alligevel ikke bruger mere? Ved at aflevere det i en af Mødrehjælpens genbrugsbutikker, er du med til at hjælpe gravide og sårbare børnefamilier.

Doner til en af vores butikker

Børn vokser hurtigt, og særligt de mindre størrelser bruges ofte kun få gange, før det må afløses i klædeskabet. Det giver derfor god mening at lade bodystockings, smækbukser og flyverdragter få nyt liv gennem genbrug.

Få ryddet ud i gemmerne og gør en god gerning

I Mødrehjælpens mere end 40 genbrugsbutikker kan du donere dit barns aflagte tøj og samtidig være med til at gøre en stor forskel for Mødrehjælpens arbejde.

Din donation er med til at sikre, at sårbare og udsatte børnefamilier og gravide får den hjælp, de har behov for – hvad enten der er tale om vold i hjemmet, en svær skilsmisse, tvivl om abort eller ensomhed.

Vi hjælper både i vores landsdækkende rådgivning og gennem lokalforeninger spredt over det meste af landet.

Læs mere om Mødrehjælpens rådgivningsarbejde.

Hvad kan du aflevere i Mødrehjælpens genbrugsbutikker?

De fleste af vores genbrugsbutikker modtager tøj i størrelsen 0-8 år, men det kan variere. På kortet nederst på denne side kan du finde din lokale genbrugsbutik og læse, om der er særlige ting, den tager i mod.

Udover tøj kan du også aflevere legetøj, børnebøger, sengetøj, løbecykel, tremmeseng, barnevogn og andet børneudstyr. Ved de større ting er det dog en god idé at kontakte butikken i forvejen og aftale nærmere, da genbrugsbutikkerne kan have perioder, hvor både lager og butik er fyldt godt op.

Tre fantastiske fordele ved at donere børnetøj og legesager til Mødrehjælpen

  • Du støtter en god sag

  • Du giver andre børnefamilier mulighed for at købe godt tøj til en billig pris

  • Du bidrager til mindre forbrug og gør noget godt for miljøet

Har du lyst til at strikke eller hækle?

Nu kan du blive frivillig hos Mødrehjælpen hjemmefra. I alle Mødrehjælpens butikker med genbrug til børn oplever vi nemlig en kæmpe efterspørgsel på hjemmestrikkede og hæklede designs til børn, som er fremstillet i lækre kvalitetsmaterialer. Så dit bidrag er også en stor hjælp, og noget der bringer glæde hos kunderne i vores genbrugsbutikker.

Læs om, hvordan du hjemmefra kan deltage i aktiviteterne “Fra Garn Til Barn” og Jul i juli” og hvordan du donere lækkert hjemmestrik til genbrugsbutikkerne. Overskuddet fra genbrugsbutikkerne går til lokale aktiviteter og Mødrehjælpens nationale rådgivning.

Find Mødrehjælpens opskrifter i vores webshop.

Hvilken stand skal tøjet være i?

Vi gør meget ud af, at Mødrehjælpens butikker med genbrug til børn ligner en normal forretning.

Tøjet bliver sorteret efter køn og størrelse, og inden det hænges på bøjler, vasker og stryger vores dygtige frivillige det.

Vi sælger kun velholdt tøj uden hverken huller eller pletter. Vi sætter derfor pris på, at det tøj, du afleverer, er i så god stand, at vi kan sælge det videre.

Sådan håndterer vi donationer til Mødrehjælpens butikker

Donationer til vores butikker er forudsætningen for, at vi kan hjælpe sårbare familier. Derfor håndterer vi dem med stor taknemmelighed og respekt. Læs her, hvordan vi vurderer og sorterer tingene, og hvorfor ikke alt kan sælges.

  • Sådan sikrer vi kvalitet, sikkerhed og bæredygtighed i Mødrehjælpens butikker

    Vi modtager rigtig mange donationer til Mødrehjælpens butikker, og det vi er utroligt taknemmelige for. De er forudsætningen for, at vi kan hjælpe sårbare gravide og børnefamilier over hele landet.

    Vi gør os umage i alle led af processen, når vi modtager en donation. Vores håndtering af tøj, legetøj og udstyr er optimeret, så det belaster miljøet mindst muligt. Alt, som det er muligt at sælge, rengøres og vaskes skånsomt.

    Dog kan alt desværre ikke sælges. Det kan der være flere grunde til:

    • Sikkerhed: Vi går højt op i, at tingene, vi sælger videre, ikke må være farlige at bruge, og at de lever op til alle gældende krav.
    • Hygiejne: Alle ting vaskes og rengøres. Er det ikke muligt, sælger vi ikke tingen videre.
    • Stand: Vi sælger ikke ting, som er gået i stykker, er defekte, har huller eller pletter eller ikke er komplette.
  • Vi gør alt for at finde nye ejere til de ting, som ikke kan sælges

    Vi gør alt, hvad vi kan for, at alle donationer ender i rette hænder og mindst muligt smides ud. Vi har blandt andet et samarbejde med Folkekirkens Nødhjælp. Derudover kan butikkerne have aftaler med andre, hvor donationerne kan gøre gavn.

    Vi har klare procedurer og kriterier for sorteringen, så vi sikrer bæredygtighed, så vidt det er muligt.

  • Er der donationer, I ikke tager imod?

    Vi er meget taknemmelige for, at så mange vælger at donere tøj, legetøj og udstyr til vores butikker. Uden den gavmildhed ville vi ikke være i stand til at hjælpe så mange gravide og børnefamilier med landsdækkende rådgivning og støtte lokalt.

    Derfor er det også sjældent, at vi ikke tager imod donationer. Det kan dog ske, hvis en butiks lager er fyldt op, eller hvis der ikke er plads til tingene i butikken. Det drejer sig typisk om større ting som for eksempel en tremmeseng eller en barnevogn. Vil du donere møbler eller udstyr, som fylder meget, anbefaler vi derfor altid, at du kontakter den enkelte butik på forhånd og hører, om de har mulighed for at tage imod din donation.

    Når vi får en sæk med tøj og legetøj doneret, kan der være ting iblandt, som vi enten ikke sælger i butikken, eller som ikke lever op til vores krav til sikkerhed, hygiejne og stand. Sker det, så arbejder vi ihærdigt på at få tingene givet videre, så donationerne kommer ud og gør bedst mulig gavn – for eksempel modtager Folkekirkens Nødhjælp al det tøj, vi får i overskud.

  • Er der nogle donationer, som ikke bliver solgt videre?

    Vi sælger ikke tøj og legetøj, som ikke kan vaskes på forsvarlig vis. Det gælder også donationer som er defekte eller som ikke lever op til gældende sikkerhedskrav.

  • Hvad gør I med tøj og legetøj, der ikke kan sælges?

    Vi gør alt, hvad vi kan for at sælge, forære eller videreformidle de mange ting, vi modtager. Vi har et samarbejde med Folkekirkens Nødhjælp. Derudover kan butikkerne have aftale med andre, hvor donationerne kan gøre gavn.

    Ting der ikke kan finde nye ejere, genanvendes i det omfang det er muligt. Der er en overflod af overskudsvarer i samfundet, og med vores butikker gør vi det bedste vi kan, for at bidrage til genbrugscirklen.

Hvordan og hvornår kan du aflevere donationer til Mødrehjælpens genbrugsbutikker?

Vores butikker med genbrug til børn er drevet af engagerede frivillige, og inden for genbrugsbutikkernes åbningstid tager de med smil og stor taknemmelighed i mod både små og store donationer af børnetøj, legesager og udstyr.

Vi er dog afhængige af, at du kan komme forbi genbrugsbutikken med det, da vi ikke har mulighed for selv at afhente og heller ikke har containere opstillet.

Vi oplever tit, at folk stiller poser ved butiksdøren, når vi har lukket, og selvom vi ved, at det er i den bedste mening, så sætter vi pris på, at du kommer forbi i åbningstiden. De poser, der er efterladt, er mange gange rodet igennem, når vi finder dem, og af hensyn til vores frivilliges sikkerhed kan vi desværre være nødt til at kassere en ellers god donation.

Klik her for at finde din nærmeste butik med genbrug til børn